चन्द्रादेवी भन्छिनः घरखेत त बचेन–बचेन, मलाइ बचाइदिनुस्…

प्रेमिका सिंह
 
२०७७ आश्विन ८, बिहीबार १०:२४ मा प्रकाशित

८ असाेज, २०७७ दैलेख

गएको साउन १ गते पहिरो परि घाईते भएकी ठाटीकाँध गाउँपालिकाको –३ खुणखुणीकी ५१ बर्षिया चन्द्रादेवी आलेको उपचारमा समस्या भएको छ । पहिरोले घर बगाउँदा चन्द्रा उनका श्रीमान रंग आले घाईते भएका थिए । घाईते भएका श्रीमानको सामान्य उपचारपछि सञ्चो भएपनि चन्द्रादेवी आले अझै पनि ओछ्यानमा थलिएकी छन् ।

चन्द्राको उपचारका लागि हालसम्म २ लाख ८० हजार खर्च भएपनि सञ्चो नभएको चन्द्राका देवर विष्णु आलेले बताए । उनले भने,के गर्ने हजुर । एकातिर पहिरोले घरखेत बगायो । अर्कोतिर भाउजुको उपचारमा लिएको ऋण तिर्न सक्ने अवस्था छैन । हामी दुःखीलाई कसले सहयोग गर्छ । अब त औषधी किन्न पैसा समेत छैन,उनले दुखेसो पोखे ।

चन्द्रादेवीको उपचारमा लागि गाउँलेले १४ हजार सहयोग गरेका थिए भने कर्णाली प्रदेश अस्पतालले १२ हजार छुट दिएको आलेले जानकारी दिए । चन्द्रादेवीको मेरुदण्ड र हात भाँचिएको छ । उपचार गरेर मेरुदण्डको घाउँ बल्झिएपछि झनै समस्या परेको श्रीमान रंग आलेले बताए । एक जनाले विरामीको हेरचाह गनुपर्छ,घरखेत सबै पहिरोले बगायो । बालबच्चा कसरी पाल्ने उनले दुखेसो पोखे । उनका तीन÷तीनवटा छोराछोरी छन् ।

पहिरोले घरखेत बगाएपछि रंग आलेलाई दिन दुगुना र रात चौकुना छन् । पहिरो घरखेत बगाउँदा घरबार विहिन भएका उनलाई राती निन्द्रा पनि लाग्न छोडी सकेको छ । आर्थिक अभावले गर्दा श्रीमतिको लागि औषधी किन्ने सुक्को पैसा समेत छैन । छोराछोरी र जहान परिवार पाल्ने उस्तै चिन्ता थपिएको छ ।

घरखेत बगाउँदा अहिलेसम्म ठाटीकाँध गाउँपालिकाले एउटा त्रिपाल,केही लत्ताकपडा,भाँडाकुडा र दुई बोरा चामल बाहेक अरु केही नदिएको पिडित परिवारले बताए । पिडित परिवार अहिले त्रिपालमुनि एकसरो कपडामा रात विताईरहेका छन् । पैसा नहुँदा रंग आलेले औषधी समेत किन्न नसकेको बताए ।

तर सोही वडाका वडाअध्यक्ष कर्णबहादुर शाही भने पिडित परिवारका लागि आफु लागि परेको बताए । पिडित परिवारका लागि म नै सुर्खेत पुगेर सहयोग गरेको छु । बरु गाउँपालिकाले उपचार खर्च गरेको छैन । मैले र पिडित परिवारले बारम्बार अनुरोध गर्दा पनि सुनुवाई भएन,वडाअध्यक्ष शाहीले भने ।

विपद जन्य दुर्घटना परि घाईते भएकालाई एकजना बराबर औषधी उपचारको लागि ३० हजार विनियोजन गरे पनि अख्तियार नआउँदा दिन नसकिएको गाउँपालिकाले जनाएको छ ।

क्याप्सन ः आर्थिक अभावले औषधी किन्ने पैसा नपाएर ओछ्यानमा थलिएकी ठाटीकाँध गाउँपालिका ३ की चन्द्रादेवी आले । साउन १ पहिरोमा परि आलेको मेरुदण्ड र हात भाँचिएको छ ।
तस्वीर ः प्रेमिका सिंह

Next Post

चीनसँगको सिमानाबारे बोल्ने हुम्लाका सहायक सिडिओलाई २४ घण्टे स्पष्टीकरण

२०७७ आश्विन ८, बिहीबार १०:२४
२०७७ असोज ८ , दैलेख   गृह मन्त्रालयले हुम्लाका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी ९सहायक सिडिओ० दत्तराज हमाललाई २४ घण्टे स्पष्टीकरण सोधेको छ। सिमाना जस्तो संवेदनशील विषयमा तालुकदार निकायलाई खबर नगरेर बोल्दै हिंडेको भन्दै गृह मन्त्रालयले सहायक सिडिओ हमाललाई २४ घण्टे स्पष्टीकरण सोधेको हो। मन्त्रालयले पठाएको स्पष्टीकरण पत्रमा भनिएको छ, “नेपाल–चीन […]